Jak działa kawiarka? Jak jej prawidłowo używać?
Kawiarka ma wiele imion — moka, kafetierka, mokka — jednak zawsze chodzi o urządzenie, które pozwala nam na przygotowanie esencjonalnej czarnej kawy w domu. Jak działa kawiarka?
Czym jest kawiarka i jak działa?
Kawiarka to dzieło włoskiego producenta wyrobów aluminiowych Alfonso Bialettiego, który wpadł na genialny pomysł, który zrewolucjonizował sposób w jaki pijmy kawę. Z potrzeby picia dobrej kawy w domu powstała popularna do dziś kawiarka. Zatem — kawiarka jak działa? Zasada jest banalnie prosta, moka składa się z trzech głównych części: dołu, do którego trafia woda, części na zmieloną kawę i góry z sitkiem i wylewką, do której trafia zaparzona i odcedzona kawa. Podgrzewana woda podnosi ciśnienie i przeciska się przez zmielone ziarna, wylatując przez wylewkę. Efekt? Bardzo mocna w smaku czarna kawa, przypominająca espresso.
- Wlewamy wodę do dolnego pojemnika. Możemy użyć wody w temperaturze pokojowej lub już gorącej. Jaka ilość wody do kawiarki? Zawsze poniżej zaworku bezpieczeństwa.
- Do sitka wsypujemy zmieloną kawę. Jak dużo kawy do kawiarki? Do pełna, ale nie ubijamy. I umieszczamy na dolnym pojemniku.
- Skręcamy całość i stawiamy na źródło ciepła (kuchenkę gazową, indukcję itd).
- Kiedy zaobserwujemy, że cieknący strumień zmienia kolor z brązowego na słomkowy i usłyszymy syczenie, zdejmujemy kawiarkę z źródła ciepła. Możemy ostudzić dolny pojemnik przelewając go strumieniem zimnej wody. Dzięki temu szybciej zatrzymamy ekstrakcję.
- Przelewamy do filiżanek i gotowe!
Kawiarka elektryczna - jak działa?
Nieco unowocześnioną wersją kawiarki dla najbardziej zagorzałych fanów tego sposobu parzenia kawy jest kawiarka elektryczna. Jak działa? Bardzo podobnie do tradycyjnych kawiarek, jednak za podgrzanie wody odpowiada automatyczna płyta podłączona do sieci elektrycznej. Daje nam to możliwość picia kawy wszędzie tam gdzie nie mamy dostępu do płyty grzewczej na przykład w biurze, warsztacie lub pracowni.
Kawa z kawiarki - o czym warto pamiętać podczas parzenia?
Parzenie kawy za pomocą kawiarki nie jest trudną sztuką, jednak warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych ze specyfiką tego jak działa kawiarka do kawy:
- Rozmiar ma znaczenie! Aby kawa zaparzyła się poprawnie zawsze musimy przygotować całą kawiarkę, nie ma opcji, że w rozmiarze 4tz zaparzymy tylko połowę, dlatego warto zastanowić się jak będzie optymalna dla nas kawiarka. Jak to działa? Oznaczenie tz odpowiada za filiżankę espresso czyli około 45 ml kawy zatem jeśli chcemy przygotowywać małą kawę tylko dla siebie rozmiary 1tz, 2tz i 3tz powinny być idealne, a jeśli szukamy kawiarki do przygotowania dwóch kaw to wybierzmy 4tz lub 6tz.
- Uwaga na rączkę! Stawiając kawiarkę na płycie grzewczej szczególną uwagę zwróćcie na to, aby rączka była oddalona od źródła ciepła, a kawiarka była ustawiona dokładnie na środku palnika
- Nie za drobno, nie za grubo — jeśli zmielicie kawę zbyt drobno, kawiarka może się zatkać, jeśli zbyt grubo, kawa może być zbyt wodnista, a kawa z kawiarki powinna być gęsta i wyrazista, kilkukrotne przygotowanie kawiarki powinno pomóc Wam ustawić młynek na idealne ustawienie.